< Zpět

Welcome to the Maxwell International Client Zone.

Our goal is to transform your business.
We are passionate about helping companies to achieve their vision and goals in order to build cutting edge competence

< Zpět

This page provides internal tools and support for employees of Maxwell International.

Your username and password is required
to access these resources.

Lídr nebo manažer?

Před velkou neznámou stojíme v okamžiku, kdy máme určit, zda je někdo lídrem nebo manažerem.

Toto téma není lehké ani povrchní, nýbrž je důležitým začátkem pro stanovení toho, co by měl dělat vedoucí pracovník. Historie trvá na tom, že manažer je současně i lídrem.

Realita se v tomto liší a jasně vymezuje rozdíl mezi manažerem a lídrem, protože lídr dostává moc od svých následovníků, mezitím co manažer dostane svou moc od svého nadřízeného.

Manažer k úspěšnému řízení a vedení svého týmu potřebuje mít nadhled a osobní zralost, chuť brát na sebe zodpovědnost, rozhodnost a také širokou škálu odborných, organizačních a komunikačních dovedností.

Oproti tomu manažer, který je současně i lídrem povzbuzuje energii pracovníků, dodává jim sebedůvěru a táhne vpřed svým osobním nasazením. Nestojí „proti“ svým kolegům a podřízeným a tedy „nad“ nimi, nýbrž „spolu“ s nimi a udává směr.

Pokud se zamyslíme nad některými významnými osobnostmi, jako byli Perón, Mussolini, Hitler nebo Churchil, všichni měli něco jedinečného,zvláštního a neznámého, co nazýváme charismatem.

Barack Obama je charismatickým lídrem, který umí předávat poselství, že je velmi dobrým prezentátorem a on ví, jak se postavit na stranu lidí.

Charisma je vlastnost, která je nedefinovatelná. Na rozdíl od inteligence či trpělivosti, ale vyvolává ten efekt, že lidé následují toho, kdo charisma má.

Každý tým musí mít svého vůdce, protože bez něj jen slepě klopýtá v začarovaném kruhu. Pokud sportovní tým nemá silného vůdce, nebo jej ztratí,jeho výsledky jdou rapidně dolů a úspěch je na hony vzdálen.

Steve Jobs – Charismatický šéf firmy Apple

Mít lídra v každém pracovním týmu je ještě důležitější. Bez něj se jen velmi těžko dosahuje stanovených cílů. Je běžnou realitou, že manažeři tento rozdíl nevidí a svých cílů dosahují svou formální silou –pravomocemi, které jsou jim svěřeny. Tato strategie je ovšem velmi často krátkozraká a především nefunkční z dlouhodobého hlediska.

Lídr je vzorem. Pokud v týmu chybí, postupně tento tým opouštějí nejsilnější a nejúspěšnější členové, aby tohoto lídra hledali někde jinde, nebo se jím popřípadě stali sami.

Před každým manažerem visí tato otázka jako Damoklův meč.

Jsem manažer nebo jsem lídr?

A co vy, už jste si odpověděli na tuto otázku?

Napsal

Zůstaňme v kontaktu

Maxwell International s.r.o.
Korunní 2569/108
101 00 Praha
Česká Republika

Následuj nás